Olasz Kupa történelem

Az Olasz Kupa, Olaszország nemzeti kupája, minden évben a FIGC (Olasz Labdarúgó Szövetség) fennhatósága alá tartozik, és a Lega Calcio (Futball Liga) szervezi.

1. Olasz Kupa 1937-38:

A Juventus mondhatni az 1937-38-as Coppa Italia kiírásban vett először igazán részt a sorozatban. Egy viszonylag egyszerű L’ Aquila elleni mérkőzéssel kezdődött a menetelés, a gárda a harmadik osztályban játszott akkor: ez nem volt akkora akadály a Juventus számára, hogy aggódni kelljen a továbbjutás miatt, sőt, könnyed 4-1-es győzelemmel ért véget a találkozó. A következő selejtezőkörben az Alessandria érkezett Torinóba, Ferrari és Banchero nem szerepeltek a nagyszerű csapatból, de a játékosok tudták, hogyan kell megszerezni a győzelmet a tisztelet alapján. Tény, hogy 1-0-s győzelemmel ért véget a trükkös mérkőzés, és hogy csak a mérkőzés vége felé esett a győztes gól.

A negyeddöntőre 1938. január 6-n került sor, hűvös volt az idő, és csak kevés néző látogatott ki a mérkőzésre, ám a Juventus rendkívüli módon koncentrált a győzelemre, és 6-0-val ütötte ki az Atalantát, köszönhetően Felice Borel mesterhármasának és Defilippis duplájának. A klub ekkor jutott be negyedik alkalommal az elődöntőbe. Az ellenfél az Ambrosiana Inter volt, a továbbjutás egy mérkőzésen dőlt el, melyre szintén Torinóban került sor. A Juventus megverte a lombardiai csapatot, köszönhetően Tomasi góljának és Foni büntetőjének, és bejutott a döntőbe.

A döntő két mérkőzésből állt, de a találkozóknak helyet adó város mindkét alkalommal ugyanaz volt, mivel a városi rivális, Torino volt az ellenfél. Az első mérkőzésre a Stadio Filadelfiában került sor május 1-jén. A Juve, mely a nagyszerű Bodoira-Foni-Rava védekező-trióval állt fel – amely a legendás Combi-Rosetta-Caligaris hármashoz hasonlítható – kihasználta Bellini és Gabetto rendkívüli fizikai állapotát, és a második félidőben legyőzte a Torinót. Ugyanakkor a 3-1-s végeredmény egy héttel később megerősítést nyert a Stadio Comunáléban, pedig semmi sem volt garantált. A Granata menedzsere a kezdőbe állította a fiatal Raf Vallonét a jobb oldalon, de a Juventus kemény és határozott volt, ugyanúgy játszottak, mint az Ambrosiana ellen. Gabetto duplázott, míg a Torinóból Baldi III szerzett gólt. A Juve megnyerte az első Olasz Kupáját és néhány héttel később, Foni és Rava nemzeti oldalon is megnyerte Rimet Kupát Párizsban, a válogatott akkori edzője, Pozzo vezetésével.

A győztes csapat:
Amoretti, Bodoira, Foni, Rava, Monti, Tomasi, Defilippis, Varglien I, Varglien II, Bellini, Depetrini, Gabetto, Borel II, Borel I, Bergonzini, Dante.

Edző: Virginio Rosetta

2. Olasz Kupa 1941-42:

Az 1942-es szezonban ismét kiemelkedő diadalt aratott a Bianconeri. A csapat gólfesztivállal kezdett a Pro Patria ellen (5-0), de a következő fordulóban a Juventus komoly ellenfélbe ütközött, mely nem más volt, mint a Genoa, melyet 2-1 arányban sikerült legyőzni. A negyeddöntőre Torinóban került sor a Padova ellen, a Juventus 1-0-ra győzött. Az elődöntőben a Modena következett, ismét Torinóban volt a mérkőzés, méghozzá április 12-én. A Juventus döntetlenre állt az első félidőben, a második félidőben Sentimenti III szerzett vezetést, majd Bellini lőtte a második gólt, és a Bianconeri részéről még Foni is betalált egy büntetőből. Varglien II jegyezte a negyedik hazai találatot, míg a vendégektől Barbon szerezte meg a mérkőzés vége felé a vigaszt jelentő szépítést.

A Juventus második alkalommal jutott a döntőbe, és két mérkőzésen nézett szembe a Milannal, a találkozókra június 21-én és 28-án került sor. A Rossoneri tiszteletre méltó gárdának számított, a tiszteletreméltó Meazza és a baba arcú Capello mindig képes volt veszélyt teremteni. A Juve azonban tisztában volt a saját erősségeivel, a hátvédsor valóban első osztályú volt (a félelmetes Bodoira-Foni-Rava trió), és a csapat középpályája is elnyűhetetlennek tűnt: Depetrini-Word-Locatelli. A csatársorban az albániai Lustha, a fiatal Sentimenti III és Bellini garantálta a teljesítményt és a sebességet. Az első félidőben nem esett gól, de a másodikban Bellini megtörte a gólcsendet, és a Bianconeri védelmének is majdnem sikerült 90 percen át ellenállnia a Rossoneri támadásainak. Ugyanakkor Capello a mérkőzés végén betalált, összetörve a Juve szíveket, így még egy mérkőzésre sor került. Az Öreg Hölgy június 28-n a katonai és a sporthatóság, valamint civilek jelenlétében, 4-1-re verte a Milant. A Juve dominálta az első félidőt, Lustha és Sentimenti III is betaláltak, míg a második félidőben Lustha még két gólt szerzett. A Milannak csak szépítő gólra futotta, melyet a fiatal Boffi szerzett.

Peruchetti, Micheloni, Fino, Rava, Sentimenti III, Locatelli, Depetrini, Lustha, Colaneri, Olmi, Varglien II, Bellini, Colaussi, Parola, Banfi, Ferrari.

Edző: Giovanni Ferrari

3. Olasz Kupa 1958-59:

Az előző évben a Juventus megszerezte a tízedik Scudettóját, és ennek a szezonnak úgy kezdtek neki, hogy meg akarja nyerni a Coppa Italiát. A nyitóforduló kevésbé volt egyértelmű a vártnál, az Alessandriát a hosszabbításban sikerült legyőzni. Ezután következett a negyeddöntő, melyben a Fiorentina volt az ellenfél, a végeredmény pedig 3-1 lett: a gólokat a Juventus részéről Stivanello, Charles és Sivori szerezték, míg a Violából Petris talált be. Az elődöntőben a Genoa következett, a mérkőzésre Torinóban került sor. A Juve, Cervato büntetőjével szerzett vezetést, ám a Rossoblu egyenlített, végül pedig Sivori és Nicole alakították ki a 3-1-s végeredményt. A Juve a döntőben az Interrel találkozott, Bolchi, Ferimani és Angelilo nézett szembe a Boniperti, Sivori, Charles trióval.

A stadionban teltház volt, és az hangulat is nagyszerű volt. Charles és Cervato 2-0-s vezetéshez juttatta a Bianconerit, de Bicicli még az első félidőben egy gólosra csökkentette csapata hátrányát. A második félidőben Sivori és Cervato is eredményesek voltak (4-1), így a Juventus megnyerte a harmadik Olasz Kupáját.

Mattrel, Vavassori, Corradi, Charles, Colombo, Boniperti, Emoli, Garzena, Sivori, Stacchini, Stivanello, Nicolé, Ferrario, Castano, Fuin, Palmer, Leoncini, Stacchino, Aggradi, Cervato, Sarti.

Edző: Teobaldo Depetrini, Carlo Parola (a szezon végén)

4. Olasz Kupa 1959-60:

Nehezebb, de sokkal izgalmasabb volt megnyerni a kupát 1960-ban. A Juventus kemény munkára kényszerült a Sampdoria ellen az első fordulóban (5-4 hosszabbítás, majd büntetők után). Szintén egy nehéz ellenfél következett a negyeddöntőben, mely nem más volt, mint az Atalanta, ismét büntetők döntöttek a 2-2-s végeredmény után. Egy kicsivel nagyobb volt a csapat játéktere 1960. június 18-án, ahol a Juve fél órával a kezdés után már vezetéshez jutott. Lojodice, Charles és Cervato biztosították be a Lazio ellen győzelmet (3-0).

A döntő helyszíne ugyanaz maradt, mint egy évvel korábban, ám az ellenfél más volt. A csapat ezúttal a Fiorentinával nézett szembe. A mérkőzés az egyik legjobb volt az Olasz Kupa döntői közül, a rendes játékidőben 1-1 volt az állás (Charles és Montuori szerezték a gólokat), így következett a hosszabbítás, melyben Charles ismét vezetést szerzett, ám Da Costa döntetlenre módosította az eredményt. Amikor pedig már mindkét fél a büntetőkre készült, Micheli öngólt vétett, így a Juventus 3-2-re megnyerte a döntőt.

Mattrel, Vavassori, Corradi, Charles, Colombo, Boniperti, Emoli, Garzena, Sivori, Stacchini, Nicolé, Lojodice, Castano, Leoncini, Stacchino, Montico, Cercato, Sarti, Ninni, Burelli, Mazzia.

Edző: Carlo Parola

5. Olasz Kupa 1964-65:

Az 1964-65-ös szezont a csapat menedzsere, Heriberto Herrera miatt nem lehet elfelejteni. Illetve Sivori Juventusos pályafutása a végső napjaihoz közeledett.

A menetelés az Alessandria ellen kezdődött egy szeptember 6-án, idegenben lejátszott mérkőzéssel, melyen a csapat 2-1-es győzelmet aratott. Aztán (1965. január 6-án) a Brescia következett (1-0). A következő, április 7-én megrendezett, Lecco elleni mérkőzés eredménye 0-0 volt a rendes játékidőben, hosszabbítás nyert 2-0-ra a Bianconeri. Ismét egy izgalmas találkozó következett, méghozzá a Bologna ellen, ahol 0-0-s rendes játékidei végeredmény után az Öreg Hölgy 4-3-mal jutott tovább. Június 9-én következett az elődöntő, amely keretein belül a Torino volt az ellenfél. Az első félidőben tapogatózó játék folyt, majd a második félidőben Menichelli góljával szerzett vezetést a Juventus. Anzolin és a csapat végül meg is tartotta az előnyt. A döntőt a következő szezon startja előtt rendezték, augusztus 29-én, a római Stadio Olimpicóban.

Ezúttal erős ellenfél következett a döntőben: a BEK győztes Inter volt az ellenfél, mely az Independiente elleni Világkupa döntő mérkőzésre készült. Mindenki a Nerazzurri győzelmét jósolta, de a Juve szurkolók magasba akarták emelni a kupát. Az Inter jól kezdett, ám az Anzolin előtt felálló védelem határozott volt. A Juve sokkoló vezetést szerzett az első támadásából, Menichelli talált be. Az Inter nehezen találta a helyét az elkövetkezendő 80 percben, míg a Juve erősen dolgozott, hogy megállítsa ellenfele támadásait. Anzolint tesztelték egy párszor, de igazából Bercellino, Castavo és Salvadore játszottak szenzációsan. Minden valószínűség ellenére, a Juve nyerte meg az Olasz Kupát.

Anzolin, Mattrel, Gori, Leoncini, Sarti, Castano, Da Costa, Del Sol, Sivori, Stacchini, Menichelli, Bercellino I, Combin, Salvadore, Sacco, Montico, Dell’Omodarme, Coramini, Cinesinho, Traspedini, Mazzia.

Edző: Heriberto Herrera

6. Olasz Kupa 1978-79:

Az 1978-79-es szezonban a csapat nem teljesített túl fényesen sem a bajnokságban, sem pedig a Bajnokok Ligájában. Az Olasz Kupában úgy tűnt, ugyanez lesz a helyzet, ugyanis a Juve trükkös találkozókat játszott a menetelés kezdetétől. Azonban a legnagyobb veszélyt jelentő Fiorentinát sikerült legyőzni a nyitófordulóban. A negyeddöntőben az Inter következett, a torinói 3-1 tisztességes előnyt jelentett a Bianconerinek a San Siróban megrendezésre kerülő visszavágó előtt. Az Inter 1-0-ra győzött, de ez kevésnek bizonyult, a Juventus jutott tovább. Az elődöntőre májusban került sor a Catanzaro ellen. A calabriai 1-1-es döntetlen után Torinóban 4-2-re nyert a Juventus, mely így bejutott a döntőbe.

A döntőre Nápolyban került sor a Palermo ellen, az ellen a csapat ellen, mely egy sor látványos és váratlan eredményt ért el a döntőig vezető úton. A Rosanero jó formában volt, és az első percben vezetést is szerzett. A második félidőben a Palermo hősiesen próbálta védeni az előnyét, de Brio a 90. percben egyenlített. Kiélezett hosszabbítás következetett, és már mindkét csapat a büntetőket várta, amikor Causio gólt szerzett a 117. percben, mellyel a Juventus megszerezte 6. Copa Italia győzelmét.

Zoff, Bettega, Causio, Scirea, Tardelli, Gentile, Benetti, Cuccureddu, Furino, Cabrini, Virdis, Fanna, Morini, Verza, Brio, Boninsegna.

Edző: Giovanni Trapattoni

7. Olasz Kupa 1982-83:

Az 1982-83-mas szezonban a Bianconeri Olasz Kupa győzelemmel vigasztalta magát. A csapat nem tudta megnyerni a Scudettot (a lenyűgöző tavaszi szezon ellenére) és kiesett a Bajnokok Ligájából is. Az első kör után (csoportgyőzelem a Milan, Genoa, Catania, Padova és Pescara csoportjában) és a nyolcad döntőben (győzelem a Bari ellen), a Juve csak júniusban játszott újra. A Roma kétszer is vereséget szenvedett a negyeddöntőben, 3-0 Torinóban (Cabrini, Platini és Boniek) és 2-1 Rómában (Tardelli és Boniek).

Az elődöntőben az Inter következett. Torinóban, június 11-én Beppe Baresi öngóljával és Galderesi góljával a Bianconeri 2-1-re nyert. A milánói visszavágón 0-0-s döntetlen született, így a Juve jutott a döntőbe. Trapattoni emberei a Veronára figyeltek, akik sikeres szezont mondhattak magukénak, mivel a Romával küzdöttek a Scudettoért. A Bentegodi Stadionban a Gialloblu jobban játszott, és megérdemelt, 2-0-s előnyt szerzett. De még hátra volt a torinói visszavágó. Paolo Rossi talált be először az első félidőben, majd Platini is eredményes volt nem sokkal a rendes játékidő vége előtt. A hosszabbítás 119. percében érkezett Platini, aki Cabrinitől kapott nagyszerű labdát, és megszerezte a győztes gólt. A 3-0-ás eredménnyel pedig a Juve emelhette magasba a trófeát.

Zoff, Bodini, Bettega, Platini, Scirea, Tardelli, Gentile, Boniek, Bonini, Furino, Cabrini, Rossi, Morini, Marocchino, Brio, Storgato, Osti, Koetting, Galderisi.

8. Olasz Kupa 1989-90:

A Juventus 1989/90-es kupaidénye igen hosszú kaland volt. A csapat számára Cagliariban, óriási kánikulában kezdődött a kupasorozat, ahol a Bianconeri augusztus 23-án Zavarov góljával tudott nyerni. A következő fordulóban a Taranto érkezett Torinóba, ahol a hazaiak kemény küzdelem után Zavarov újbóli kupagóljával és az új igazolás Schillaci találatával állította be a végeredményt.

A következő kupaforduló januárban volt esedékes, ám ekkor még négy, 3 csapatos csoportból kellett eljutni az elődöntőhöz. A Juventus a Sampdoria és a Pescara csapataival került össze. Zavarov tovább termelte a gólokat és a Pescara kapuját is bevette (0-1). Ezután hazai pályán 2-1-s arányban a Samp is alulmaradt a torinóiakkal szemben, így a Juventus jutott az elődöntőbe, ahol a Roma várt rá.

A világbajnokság miatt január 31-re előrehozták a torinói odavágót, ahol az ifjonc Casiraghi duplájával 2-0-ra nyert a Juventus. A visszavágón szoros meccsen 3-2-re ugyan kikapott a csapat, de 4-3-s összesítéssel bejutott a fináléba, ahol a Sacchi vezette Milan együttesével találkoztak.

Az első meccset február 28-án, Torinóban rendezték meg. Zoff együttese közelebb járt a győzelemhez, de végül egyik csapat sem tudott betalálni. Az április 25-i visszavágón Galia élete egyik legfontosabb góljának köszönhetően a Juventus a San Siróban emelhette fel a kupát, amit Zoff csapata nem sokkal később egy UEFA kupa győzelemmel fejelt meg.

Tacconi, De Agostini, Marocchi, Alejnikov, Rui Barros, Schillaci, Galla, Bonetti I, Casiraghi, Furino, Cabrini, Bonini, Zavarov, Alessio, Napoli, Bruno, D. Fortunato, Tricella, Brio.

Edző: Dino Zoff

9. Olasz Kupa 1994-95:

A Juventus augusztusban kapcsolódott be a kupasorozatba, ahol a Chievo ellen kezdett (Torinóban 0-0, Veronában 1-3), majd októberben a Reggiana ellen folytatta a küzdelmet. (2-0 és 1-2). A Bianconeri a Romával találkozott a negyeddöntőben. Az odavágón Torinóban Vialli duplájával és Ravanelli góljával nyert a Juventus és nagyon közel került az elődöntőhöz. A visszavágón azonban az Öreg Hölgy nem találta a ritmust és a Roma már 2 góllal vezetett, amikor Ravanelli büntetőből visszahozta a meccsbe Lippi csapatát. A hazaiak ezután még egyszer betaláltak, de 4-3 arányban a Bianconeri jutott tovább.

Az elődöntőben kemény kihívás várt a Juventusra, ugyanis a Lazio volt a soros ellenfél. Az első mérkőzésen az Olimpiai stadionban azonban a szezon egyik legjobb teljesítményével rukkolt elő a Juventus. Baggio a második félidőben remekül hozta helyzetbe a „Fehér Tollat”, aki nem hibázott: 0-1. A visszavágón nyomott a Lazio és betalált Torinóban, de Marocchi és Baggio a döntőbe lőtte a Juvét.

A döntőben az a Parma várt a csapatra, amely ebben az évben minden fronton harcban volt a Juventusszal. A Scudettot a Juve, az UEFA kupát pedig a Parma emelhette a magasba. Az Olasz Kupa odavágóját 1995. június 7-én játszották a Delle Alpiban. A feszült meccsen egyedül Porrini tudott eredményes lenni, így kétséges volt, hogy az egy gólos előny mire lehet elég majd Parmában. Porrini azonban a Tardiniben is betalált, majd Ravenelli gólja végleg eldöntötte, hogy a Juventus kupagyőzelemmel tudja zárni a szezont.

Peruzzi, Ravanelli, Del Piero, Ferrara, Marocchi, Di Livio, Vialli, Paulo Sosa, Torricelli, Tacchinardi, Porrini, Conte, Carrera, Jarni, R. Baggio, Kohler, Deschamps, Fusi, A. Orlando, Rampulla, Grabbi, Squizzi, Sartor.

Edző: Marcello Lippi

Kényelmesen böngészheted oldalunkat bármilyen böngészőn, platformon és felbontáson!